Kuriozitete

on December 15, 2017 at 6:05 pm / in Kuriozitete

Trupi ju jep një nga këto shenja? Ja ç’duhet të bëni menjëherë!

Një mënyrë jetese e shëndetshme dhe një dietë e ekujlibruar, duhet të jetë prioritet për të gjithë. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se trupi juaj do të jetë i lirë nga toksinat e ndodhura në mjediset ku shkelim çdo ditë, të cilat ndikojnë negativisht në shëndetin e përgjithshëm. Trupi i njeriut ka një mekanizëm natyror detoksifikimi përmes urinimit dhe […]

Read more ›
on December 15, 2017 at 6:04 pm / in Kuriozitete

I bëjnë hatanë studentëve dhe i marrin lekët, “zhduken” dy motrat dhe… (video)

Një histori e pazakontë ishte ajo e rrëfyer sot në një emision direkt. Dy motra nga një fshat i Korçës së fundmi janë transferuar në qytet dhe kanë marrë një shtëpi atje. Por, sipas gazetares së “Aldo Morning Show”, dy motrat ia kanë lënë shtëpinë disa studenteve të cilave iu kanë marë para për 6 muaj dhe më pas janë […]

Read more ›
on December 15, 2017 at 6:04 pm / in Kuriozitete

Shikoni, nxënëset serbe për pak para ua shesin trupin shqiptarëve (Video)

Gjysmë viti pas informacionit se nxënëse të shkollave të mesme në Vranjë e shesin trupin e tyre në rrugë për 10 deri 20 euro, nuk ka ndryshuar diçka në ndërkohë. Shërbimet e tyre i ofrojnë në rrugë, kurse “myshterinjtë” më të shpeshtë janë shoferë shqiptarë që kalojnë atyre rrugëve, shkruajnë mediumet serbe. Vajzat nga Vranja, sipas mediumeve lokale, shkojnë edhe […]

Read more ›
on December 15, 2017 at 6:02 pm / in Kuriozitete

Si ta përdorni uthullën e mollës për tu dobësuar vetëm me një lugë gjelle në ditë

Uthulla e mollës po bëhet gjithnjë e më popullore dhe ka arsye shumë bindëse pse! Acidi acetik është një përbërës i uthullës që inkurajon trupin tuaj për të humbur kilet duke ndihmuar në parandalimin e yndyrës së trupit. Studime të shumëfishta nga Instituti Qendror i Kërkimeve në Japoni (2009) dhe Johnson dhe Buller (2005), tregojnë sesi një sasi e vogël […]

Read more ›
on December 15, 2017 at 6:01 pm / in Kuriozitete

E pimë çdo ditë, por nuk e dimë se shkakton kancer gjiri!

Një studim i fundit, i bërë nga një grup shkencëtarësh në Norvegji, ka zbuluar se njerëzit që pinë 3 gota me qumësht çdo ditë, janë tre herë të rrezikuar për t’ju zhvilluar kancer gjiri në krahasim me ata që pinë vetëm 1 gotë qumësht. Të gjithë e dimë se të prakurat me kancer gjiri, vazhdojnë dhe rriten dhe ekspertët mjekësor […]

Read more ›
on December 15, 2017 at 5:59 pm / in Kuriozitete

Shkodrani: Më tha jam e virgjër, kur e kapa me gjyshin nga Laçi më luajti…

Një djalë është zhgënjyer rëndë nga vajza të cilën e besonte dhe me të cilën kishte rënë në dashuri. Ai ka zbuluar tradhëtinë e vajzës dhe historinë e ka rrëfyer për të gjithë. “Nuk u zihet besë femrave sot. Jam një djalë 34 vjeç nga Shkodra dhe para 8 muajsh u njoha me një 25-vjeçare po nga qyteti im. Në […]

Read more ›
on December 15, 2017 at 5:58 pm / in Kuriozitete

Si të keni internet të shpejtë në shtëpi, këto mënyra janë vërtetë efikase

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndihemi të humbur pa internet. Problemet me internet të ngadalshëm mund të jenë me të vërtetë nervozuese, kjo pasi sot interneti përdoret jo vetëm për komunikim por edhe për biznes. Sot ka një numër pajisjesh që varen në Wi-Fi, si celularët, tabletët dhe laptopët. Ristartimi i modemit nuk ju […]

Read more ›
on December 15, 2017 at 5:57 pm / in Kuriozitete

Spinaqi është i shkëlqyeshëm, por nëse e bëni këtë gjë, ai mund t’jua shkaktojë KANCERIN

Spinaqi është ushqimi i preferuar i Popajit, pasi që e bën të fortë dhe të pamposhtur, por në jetën reale, pavarësisht se është i shëndetshëm dhe ka vlera ushqyese, duhet të keni kujdes me të. Spinaqi është i pasur me një numër të madh të vitaminave dhe mineraleve si acidi folik, vitaminat A, B, C, E, hekur, magnez, kalium etj. […]

Read more ›
on December 15, 2017 at 4:26 pm / in Kuriozitete

Sy kafë, jeshilë, blu? Ja çfarë tregon ngjyra e tyre për personalitetin tuaj

“Sytë janë pasqyra e shpirtit dhe shpirti është drejtues i jetës tuaj”. Të paktën kjo është ajo që shumë psikologë e pohojnë vazhdimisht. Ka informacione të ndryshme që flasin për personalitetin dhe karakteristikat tuaja bazuar në shkrimin tuaj të dorës, datën e lindjes apo shenjën zodiakale. Por sot do të analizojmë ngjyrën tuaj të syve. Blu Sytë blu në fakt […]

Read more ›
on December 15, 2017 at 6:52 am / in Kuriozitete

“I dashuri im qante kur… si zbulova ‘pisllëkun’ që e linte pa frymë”

Një vajzë e re tregon se si është tradhtuar nga djali me të cilin po planifikonte të ndërtonte një familje. “Ndihem tërësisht e shkatërruar. Ndihem aq keq sa jam e sëmurë nga e gjitha kjo histori. Jam një vajzë nga Shkodra, por studioj në Tiranë. Kur nisa shkollën e lartë u njoha dhe u dashurova me një djalë. Bashkë kemi […]

Read more ›