Kuriozitete

on March 17, 2018 at 4:53 pm / in Kuriozitete

Pija me qumësht orizi ju shkrin dhjamin nga barku për 3 ditë!

Perimet na ofrojnë shumë përfitime në shëndet pasi janë edhe të pasura me vlera ushqyese, na ndihmojnë tretjen, na ndihmojnë të reduktojmë kaloritë dhe të mbajmë një peshë të qëndrueshme. Në këtë artikull do t’ju tregojmë vetitë e qumështit të orizit, si një perime me shumë vlera dhe disa arsye pse duhet ta përfshini atë në dietën tuaj. Vetitë e […]

Read more ›
on March 17, 2018 at 4:47 pm / in Kuriozitete

“Sa më shumë muskuj, aq më pak tru”

Nëse ju pëlqen të mburreni më trupin tuaj muskuloz, bëni mirë të informoheni mbi një studim të kohëve të fundit, i cili ka arritur në përfundimin se muskujt e shumtë tregojnë se keni tru të vogël. Shkencëtarët kanë vëzhguar trurin e 10 specieve dhe kanë zbuluar se speciet me trurin më të madh kishin më pak masë muskulore. Rezultatet duket […]

Read more ›
on March 17, 2018 at 4:44 pm / in Kuriozitete

ALARM/ Moti i keq në Vlorë, ja thirrja që u bën bashkia qytetarëve

Pas motit të keq me erë të fortë dhe stuhi, bashkia e Vlorës u ka bërë thirrje qytetarëve që të kenë kujdes në rrugë duke shmangur kalimin afër pemëve dhe shtyllave të tensionit. “Sipas meteorologëve parashikohen shira dhe erëra të forta. Të gjithë punonjësit e Bashkisë Vlorë janë në gatishmëri të plotë. Ju lutemi merrni masat për të shmangur levizjet […]

Read more ›
on March 17, 2018 at 4:43 pm / in Kuriozitete

Arrestimi i Kryetarit të Bashkisë së Lezhës, ja kush është futbollisti i Vllaznisë i përshirë në skemën e mashtrimit

Është arrestuar këtë mesditë kryetari i Bashkisë së Lezhës Fran Frrokaj ndërsa janë shpallur edhe 23 urdhër arreste për zyrtarë të tjerë si; juristë, drejtues hipotekash dhe administratorë të njësive. Ndërkohë newsport.al ka mësuar ekskluzivisht se në listën prej 23 vetësh është edhe futbollisti i Vllaznisë, Renato Malota. Qendërmbrojtësi lezhjan akuzohet si bashkëpunëtor në skemën e mashtrimit të kryesuar nga […]

Read more ›
on March 17, 2018 at 4:37 pm / in Kuriozitete

Kush janë 4 policët që trafikonin njerëz jashtë Shqipërisë, publikohen emrat

Policia ka zbuluar 39 personat e arrestuar për përfshirje në trafikimin e njerëzve drejt vendeve si SHBA, Kanada dhe Angli. Mes te arrestuarëve janë edhe katër policë të cilët janë vënë në pranga. Drejtori i Policisë Ardi Veliu në një deklaratë për media tha se 3 punonjës janë të pikës kufitare të Qafë-Thanës dhe 1 polic i Hanit të Hotit. […]

Read more ›
on March 17, 2018 at 4:35 pm / in Kuriozitete

I bie në kokë vetrata për shkak të erës së fortë, vdes 67-vjeçari

Një 67-vjeçar ka humbur jetën pasi një vetratë xhami ka rënë mbi të për shkak të erës së fortë, që në disa zona ka arritur deri në 102 km/h sipas Meteoalb-it. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në lagjen “28 nëntori” të qytetit të Vlorës. Vetrata e xhamit ka rënë njga një pallat si pasojë e fuqisë së erës dhe fatkeqësisht […]

Read more ›
on March 17, 2018 at 4:33 pm / in Kuriozitete

Nxënësit kishin një testim shumë të rëndësishëm por nuk do ta besoni se çfarë bëri mësuesja e tyre për t`i hequr frikë

Një mësuese ne New Jersey raportohet se e ka transformuar klasën e saj në një vend të ngritjes dhe frymëzimit në një kohë kur stresi eshte shume i larte. Mësuesi i klasës së pestë Chandni Langford inkurajoi studentët e saj para provimit të tyre shtatë-ditor duke shkruar mesazhe motivuese për ta në tavolinat e tyre. “Pra, shumë nga studentët e […]

Read more ›
on March 17, 2018 at 11:54 am / in Kuriozitete

Një nënë ka publikuar këtë foto tronditëse si një paralajmërim për të gjithë prindërit në botë

Ndonjëherë duket se prindërit nuk i kushtojnë shumë vëmendje fëmijëve të tyre, veçanërisht kur ato janë shumë të vegjël, përcjell ShkodraNews. Edhe vatra e shtëpisë mund të rezervojë disa kurthe që rrezikojnë të kthehen në një dramë. Dhe vetëm për të legjitimuar këtë lloj vizioni, një nënë ka vendosur për të ndarë një përvojë e cila e ka tronditur thellë. […]

Read more ›
on March 17, 2018 at 11:46 am / in Kuriozitete

Çifti dëgjon zhurma të çuditshme nga papafingo e tyre dhe vendos një kamera të fshehtë. Por ata u habitën kur panë pamjet.

Jerome dhe Ashley Kennedy nga Pittsburgh jetojnë në nje shtepi te vogel me foshnjën e tyre 10 muajshe, kur papritur filluan të dëgjonin zhurma të çuditshme nga papafingo e tyre. Në fillim, ata mendonin se zhurmat vinin nga shtëpia e fqinjit të tyre që ishte duke u rinovuar. Një ditë, Jerome vendosi ta merrte çështjen në duart e tij duke […]

Read more ›
on March 17, 2018 at 10:20 am / in Kuriozitete

Cdo mysafir që do të hyjë në banjën e shtëpisë tuaj do të kërkojë të dijë sekretin e kësaj arome freskie!

Mbajtja e shtëpisë tonë pastër është një nga detyrat kryesore shtëpiake.Mbajtja paster e banjës tuaj,duhet të jetë përparësia juaj nëse doni që shtëpia juaj të qëndrojë e pastër dhe të ketë arome të freskët. Ka shumë produkte në treg që premtojnë rezultate të shkëlqyera. Megjithatë, ndonëse disa prej tyre janë efektive, këto produkte janë gjithashtu të rrezikshme për shëndetin tonë. […]

Read more ›