Kuriozitete

on October 17, 2017 at 5:08 pm / in Kuriozitete

Ai lau fytyrën me këtë gjë dhe vajza e tij nuk mund ta besonte, sepse ai dukej më i ri se ajo. Thuajini mirupafshim rrudhave, njollave dhe puçrave me këtë recetë

Kush janë shkakëtarët e rrudhave dhe njollave? Edhe pse ka shumë faktorë të cilët ndikojnë në formimin e rrudhave dhe problemeve të tjera të fytyrës, disa nga ato janë: Ndryshimet hormonale, heqja e qimeve me lazer, shtatëzania dhe kontraceptivët e ndryshëm. Por, fatëmirësisht ka disa mjekime popullore të cilat mund t’i përgatisni shumë thjeshtë në shtëpi. Një nga ato është […]

Read more ›
on October 17, 2017 at 5:07 pm / in Kuriozitete

Vetëm 1 thelpi hudhër të marinuar dhe jetoni 100 vjet, ja se si ta përdorni

Ka nga ata që e adhurojnë dhe që e kanë frikë, ka nga ata që e përdorin në çdo pjatë dhe ata që e shmangin. Ky është një “ilaç” natyral shumë i rëndësishëm për mirëqenien dhe jetëgjatësinë tonë. Zbuloni përfitimet e hudhrës së marinuar Hudhra është një kurë është e njohur për më shumë se 5 mijë vjet. Në kohët […]

Read more ›
on October 17, 2017 at 4:34 pm / in Kuriozitete

E putha dhe ma ktheu plot pasion, në krevat…” Shqiptari lidhet me të fejuarën e vëllait

Një djalë nga Torovica rrëfen se ka një lidhje intime me ish-të fejuarën e vëllait, për të cilën thotë se ka rënë në dashuri, por se nuk dëshiron të lëndojë askënd. Ja historia e tij e rrëfyer. “Sot jetoj në Itali, por kam lindur në Torovicë. Si çdo djalë emigrant, jashtë vendit aventurat janë më të shumta se në vendlindje. […]

Read more ›
on October 17, 2017 at 2:35 pm / in Kuriozitete

“Më fejuan me djalin që puthesha në hyrje të pallatit, por shoferi i furgonit…”

Të tjerë duam, të tjerë na duan dhe të tjerë marrim!”. E tillë është edhe historia e një vajze të re nga Shkodra, e cila ka rënë në dashuri me një djalë, e ai nuk është aspak përsoni me të cilin është fejuar. Kjo është historia e saj e rrëfyer. “Jam studente në Tiranë, por kam kaluar pjesën më të […]

Read more ›
on October 17, 2017 at 11:43 am / in Kuriozitete

Për herë të parë në histori/ Dy yje neutronesh shihen teksa përplasen me njëri tjetrin, ajo që krijohet është zbulimi i shekullit

Për herë të parë në histori janë parë dy yje neutronesh teksa përplasen me njëri tjetrin dhe ajo se çfarë ndodh pas kësaj përplasje është e mrekullueshme. Shkenctarja Georgia Tech është shprehur se pas kësaj mund të plotësohen disa copëza nga ‘puzzeli’ I historisë së krijimit të galaktikës. Nga kjo përplasje janë krijuar valë graviteti dhe dritë gjithashtu u krijua […]

Read more ›
on October 17, 2017 at 11:39 am / in Kuriozitete

Kjo është kënga që duhet të dëgjoni çdo natë para gjumit, mësoni arsyen

Përjetimi i ankthit mund të jetë një luftë e përditshme për disa njerëz, por shkencëtarët besojnë se muzika është një mënyrë e mirë për ta luftuar. Dr. David Lewis-Hodgson, përfaqësues i ‘Mindlab International’, bëri një studim me grupe për të kuptuar se cilat janë këngët që shumë prej tyre dëgjojnë për të reduktuar stresin. Pjesëmarrësit u vendosën në situata stresuese […]

Read more ›
on October 17, 2017 at 11:35 am / in Kuriozitete

Përse mostra e gjakut merret nga gishti i katërt

E keni bërë ndonjëherë këtë pyetje përse gjithmonë na “therin” mu këtë gisht? Kur japim gjakun nga gishti për të bërë analiza, pothuajse gjithmonë na therin në gishtin e katërt. Nëse ndonjëherë keni pyetur përse ndodh kështu, përgjigjja është kjo: Gishti i madh dhe gishti i vogël janë shumë më mirë të lidhur me nyjën e shuplakës sesa gishtat e […]

Read more ›
on October 17, 2017 at 10:08 am / in Kuriozitete

Trondit e reja nga Shqipëria: Burri mu lut të kthehesha, por unë fantazoj vetëm për komshiun

Një trekëndesh dashurie ka bërë që një grua nga Lezha të pendohet për vendimet e marra. Ajo ka rrëfyer në historinë e saj se nuk dëshironte një divorc, ama zemra dhe trupi i saj i përkasin ish-të dashurit dhe jo bashkëshortit. “Edhe pse jetoj në një qytet me paragjykime e me mentalitet, familja ime na ka rritur më frymën që […]

Read more ›
on October 17, 2017 at 5:43 am / in Kuriozitete

Dashuria, pasuria, suksesi. Historia e tre burrave të moshuar

Një grua doli nga shtëpia dhe pa tre burra të moshuar me mjekrra të gjata e të bardha, ulur në oborrin e shtëpisë së saj. Nuk i njohu. Ajo u tha: “Nuk mendoj se ju njoh, por duhet të jeni të uritur. Ju lutem, ejani brenda të hani diçka”. “A është brenda burri i shtëpisë?”, pyetën ata. “Jo”, u përgjigj […]

Read more ›
on October 16, 2017 at 10:49 pm / in Kuriozitete

Një vajzë mbështolli kokën me fletë alumini pas larjes së flokëve dhe la pa fjalë parukierët më të mirë të botës me këtë truk!

Shumica e vajzave dhe grave kanë shumë probleme me flokët, por me këtë truk të thjeshtë ju do të keni flokë të bukur, plot shkëlqim dhe të fortë. Çdo gjë që ju nevojitet për këtë truk janë këta përbërës të natyrshëm. Përbërësit: • 1 limon, portokall ose grejpfrut • 1 banane • 2l qumësht Përgatitja: Së pari duhet të shtrydhni […]

Read more ›