Aktuale

on June 12, 2018 at 9:31 am / in Aktuale

Kërkonte azil në Francë, i riu shqiptar bën gjestin heroik dhe shpëton tre familje

Fundjavën që kaloi kishte përmbytje në rajonin e Mazenne-s në Francë për shkak të shirave të rrëmbyer që “pushtuan” zonën. Kjo bëri që shumë familje të rrezikonin jetën mes ujit në përpjekje për t’u larguar nga zona. Mirëpo një shqiptar është kthyer në heroin e tre familjeve në këtë rajon për shkak se ai i shpëtoi nga përmbytjet. I riu […]

Read more ›
on June 12, 2018 at 9:29 am / in Aktuale

Prindër! Ju që keni vajza parapërgatituni t’i fusni në dhé

Nga Edi Oga/Parapërgatituni mendërisht të fusni në dhé vajzën tuaj, vetëm pse ajo mendon se ka të drejtë të refuzojë “dashurinë” e ndonjë burri që nuk i pëlqejnë zgjedhjet e mëparshme. I pëlqen vajza juaj dhé dy janë rrugët: “po” ose në varr! Më vjen keq por jeta e saj nuk varet as nga ju, as nga ajo vetë, varet […]

Read more ›
on June 12, 2018 at 9:28 am / in Aktuale

Euro tani nuk po ndal dot rritjen, arrin vlerën më të lartë ndaj lekut që nga prilli

Për një kohë të gjatë euro njohu rënie të mëdha në tregun e brendshëm të këmbimit valutor në vend duke arritur kulmin pas këmbimit me 124,17 lekë. Mirëpo pas një periudhe disa mujore kësaj jave monedha e përbashkët e Eurozonës ka pësuar një rritje të ndjeshme nga java e kaluar. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u […]

Read more ›
on June 12, 2018 at 9:24 am / in Aktuale

Dasma që shkundi Tiranën, kush u martua mbrëmë?

Ka qenë një dasmë e planifikuar dhe e realizuar brenda shumë pak kohe ajo e Jona Spahiut me të dashurin e saj, Frenklin. Ndoshta ishte një dasmë e paplanifikuar kaq herët, por e detyruar të bëhej për shkak se Jona është në pritjen e ëmbël dhe do të sjellë në jetë fëmijën e tyre të parë. Ceremonia martesore ka qenë […]

Read more ›
on June 12, 2018 at 12:27 am / in Aktuale

Lajm i mirë, mund të merrni vizë amerikane nëse studioni në këtë degë

Ekonomia riemëron veten për t’u bërë thirrje studentëve ndërkombëtarë. Studentët që kanë zgjedhur të studiojnë për Shkencë, Teknologji, Inxhinieri dhe Matematikë (STEM) kanë mundësi më të mëdha për të marrë një vizë për në Amerikë The Econimist shkruan: Ekonomistët nuk e pëlqejnë cilësimin e disiplinës së tyre si “shkenca e mjerë”. Disa universitete amerikane po i kushtojnë rëndësi të madhe […]

Read more ›
on June 12, 2018 at 12:26 am / in Aktuale

“Mos të kalbtë toka”, komentuesit s’ndalen me të shara ndaj të ndjerit në FB

Opinioni publik është tronditur mëngjesin e sotëm pas lajmit se Xhafer Mata, 31-vjeçari nga Kukësi i mori jetën një 19-vjeçareje në Tiranë, pranë një kishe në zonën e Don Boskos. Deri tani thuhet se ai kishte pasur me vajzën një lidhje disa mujore por që kishte përfunduar pasi vajza e quajtur Xhuljeta Çuni nuk donte të vazhdonte më. Në kushte […]

Read more ›
on June 12, 2018 at 12:25 am / in Aktuale

“Përmbyten” tregjet e Tiranës me fruta e perime kancerogjene. Ditën e djeshme ka ndodhur hataja, ka arritur kulmi

Ditën e djeshme, profesor Zihni Sula, na tregoi detaje në lidhje me pesticidin methomyl, i cili përdoret nga fermerët për të vrarë insektet në fruta dhe perime, por që është shumë i dëmshëm për njerëzit. Sipas profesorit, ky preparat depërton lehtë në organizëm dhe degradimi i tij shkon deri në 21 ditë. Sot, spikeri i lajmeve, Denis Dyrnjaja, duke publikuar […]

Read more ›
on June 12, 2018 at 12:24 am / in Aktuale

Gruaja e tij po pret fëmijën e tyre të parë, Erion Veliaj merr vendimin drastik

Nisi sot në sheshin “Nënë Tereza” turneu i përvitshëm i Rally Albania. I pranishëm në hapje ishte edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. E në fjalën hapëse të tij Veliaj ka folur dhe për fëmijën që pret me bashkëshortjen Ajola Xoxa. “Shpresoj që çuni i vogël të lindë shëndoshë e mirë, por po e lashë me Edvin Kasimatin […]

Read more ›
on June 12, 2018 at 12:23 am / in Aktuale

Fjalët e fundit mes Xhaferrit dhe Xhulietes para tragjedisë: Martohu me mua ose të vras…

Mes Xhaferr Matës dhe Xhuljeta CCunt ka pasur një dialog të shkurtër para se ngjarja të përfundonte me vdekjen e të dyve. “Ose të martohej me të, ose do ta vriste”, mësohet t’i ketë thënë 31-vjeccari maturantes. Në momentin që 19-vjeçarja ka parë pistoletën në dorën e Xhaferr Matës ka ikur me vrap, por 31-vjeçari e ka arritur, duke e […]

Read more ›
on June 11, 2018 at 11:38 pm / in Aktuale

Historia e pukjanit që nga pjatalarës, u bë trashëgimtar i një italiani milioner

Nuk thonë kot se kush gjen një mik, gjen një thesar. Mark Ndoj nga Puka ka gjetur një mik italian si Masimo dhe një thesar prej vërteti. Nga një emigrant i thjeshtë në kufinjtë e mbijetesës, ai sot ka në dorë pasurinë e mikut të tij, që është një sipërmarrës i suksesshëm në kryeqendrën e Italisë. Mark Ndoj është një […]

Read more ›